Studenti R.I. si M.U.S.P.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Proiecte de cercetare in facultate

3 participanți

In jos

Proiecte de cercetare in facultate Empty Proiecte de cercetare in facultate

Mesaj Scris de 1 Joi Ian 29, 2009 10:38 pm

a


Ultima editare efectuata de catre Miezu_eu in Vin Feb 06, 2009 2:08 pm, editata de 2 ori (Motiv : a)

1

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/01/2009

Sus In jos

Proiecte de cercetare in facultate Empty Re: Proiecte de cercetare in facultate

Mesaj Scris de barktooth Vin Ian 30, 2009 10:24 am

Da, sunt, si inca destule, proiectele de cercetare. Exista atat proiecte de cercetare prin programul national de cercetare-dezvoltare, cat si direct in colaborare cu firmele private. Sunt si bani de tocat. Daca esti intr-adevar interesat, esti dispus sa aloci ceva timp unei asemenea activitati si crezi ca poti raspunde cerintelor (a, si daca te descurci bine in CATIA si AutoCAD), vorbeste cu domnul profesor Nicolescu, fiindca are ce sa iti ofere. Numai ca va trebui sa tratezi FOARTE serios problema.
Si trebuie sa ai rabdare, sa nu te astepti sa intri direct in experimente SF, sau sa te joci cu nu stiu ce echipamente. Pana acolo, este o cantitate uriasa de munca. Oricum, te inteleg, si eu mi-am dorit intotdeauna sa fac cercetare :-) . Succes!

barktooth

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 39
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Proiecte de cercetare in facultate Empty Proiecte

Mesaj Scris de Dorel ANANIA Vin Ian 30, 2009 12:31 pm

Domnilor studenti,
Primul pas in cercetare il faceti participand la sesiunile stiintifice studentesti sub indrumarea unuia dintre profesorii dumneavoastra. In felul acesta va puteti face remarcat din multe puncte de vedere (ex. nivel stiintific -ca student, seriozitate - implicarea si abordarea serioasa a temei etc).

Proiecte exista si vor exista mereu (si de cercetare, si de aplicatii industriale), si exista si studenti implicati in astfel de proiecte.

Cum sunt alesi?
Pai este simplu:
1. am zis, sa participe la sesiunile stiintifice studenteti cu lucrari pe teme tehnice;
2. sa isi faca proiectele didactice la timp si sa comunice cu profesorii pe parcursul semestrului (legat de proiecte), nu doar sa vina cu ele la sfarsit gata facute; Acest lucru demonstreaza seriozitate si implicare;
3. sa se implice in activitati din laboratoarele existente (in catedra sunt dotari high-tech achizitionate in ultimii ani) - lucru posibil tot daca va faceti remarcat de unul din profesori;
4. nu in ultimul rand sa dispuna de timpul necesar si de disponibilitatea de a acumula cunostinte la modul serios.

PS: In cadrul proiectelor de cercetare si a celor industriale cerintele si termenele sunt foarte stricte. Orice neindeplinire si intarziere poate costa scump din punct de vedere financiar, si al relatiilor cu partenerii.

Sl. Dorel ANANIA

Dorel ANANIA

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 46
Data de inscriere : 29/01/2009

Sus In jos

Proiecte de cercetare in facultate Empty Re: Proiecte de cercetare in facultate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum