Studenti R.I. si M.U.S.P.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

4 participanți

In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de art Vin Feb 19, 2010 5:03 pm

am si eu o intrebare!...de exemplu daca in primul sem din anul I nu am primit bursa de studiu deoarece nu am avut media necesara!..dar in sesiunea din iarna am medie peste 8, insa am 2 restante ( mecanica Sad , si bineinteles PC Smile) ),pot beneficia de bursa??


si inca o nelamurire in legatura cu calcularea medie avand in vedere cele doua asa zise restante...cum procedez!?..cum se calculeaza?!

multumesc anticipat! Very Happy

art

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de barktooth Sam Feb 20, 2010 5:30 pm

Daca nu s-a schimbat ceva in ultima vreme, se poate lua bursa cu restanta. In principiu, restantele se considera ca fiind note de 3 la calcularea mediei, chiar daca media incheiata a fost sa spunem 4. Daca media incheiata a fost 2, nu stiu ce se intampla, sincer, nu am auzit cazuri de genul asta. Deci, in principiu, se calculeaza media socotind restantele cu 3, si daca iese peste 8, ai dreptul la bursa (asta daca nu cumva se constata ca nu sunt fonduri suficiente ca sa ia toata lumea, caz in care se da bursa incepand de la media cea mai mare si pana unde ajung banii - desi nu se intampla prea des, in general ia toata lumea).
Eu asa stiu ca e.

barktooth

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 39
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de art Dum Feb 21, 2010 2:15 am

multumesc !...mai astept pareri..pana o sa ajung eu la secretariat sa intreb acolo..sa fiu sigur!

bafta!!

art

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de zugly Lun Feb 22, 2010 3:34 pm

salut art...se poate lua bursa si cu 2 restante daca media iti iese peste pragul minim admis de cei de la decanat. Am avut colegi care luau bursa desi aveau restanta/e. Se pare (repet se pare) ca bursele de pe semestrul2 se vor acorda de la o medie mai mare de 8. Daca stie cineva cand vor aparea listele cu bursierii sa ne spuna si noua.
Bafta!

P.S.: Poate citeste d-nul prof. Tibi Dobrescu si ne raspunde.

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de zugly Lun Feb 22, 2010 3:51 pm

S-au afisat listele cu burse la secretariat(acum mi-a spus si mie un coleg). Verifica acolo daca esti pe lista sau nu. Bafta!

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty calculul mediei de bursa pentru studentii restantieri

Mesaj Scris de Admin Mar Feb 23, 2010 9:20 am

In privinta calculului mediei de bursa in cazul studentilor restantieri, acesta se face astfel:
- in cazul neprezentarii la un examen (deci absent) in calculul mediei, aceasta se face cu nota 3(trei);
- in cazul prezentarii la un examen din anul curent si al nepromovarii acestuia, media se face cu nota efectiva obtinuta (1, 2, 3 sau 4);
- in cazul nepromovarii unui examen din anii precendenti, acesta este de asemenea echivalat cu nota 3(trei).
Gabriel JIGA - prodecan al Facultatii I.M.S.T.

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 06/01/2009

https://studforum.1forum.biz

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de art Mier Mar 10, 2010 5:30 pm

am si eu o intrebare ! Pentru bursa sociala ... ce trebuie concret ? In sem 1 am dus o adeverinta si trebuia sa scriu "venit" nu stiu de care ! Multa lume a gresit cuvantu acela...care este ? .. si ce acte mai trebuiesc ... ?
Daca am depus dosar pe primu sem...il pot lua inapoi ca sa vad ce acte imi trebuiesc?

art

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa?? Empty Re: Burse!!!Daca ai restante ..poti sa primesti bursa??

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum