Studenti R.I. si M.U.S.P.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fumatul in Facultate!!!

4 participanți

In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de 1 Joi Ian 22, 2009 9:25 am

a


Ultima editare efectuata de catre Miezu_eu in Vin Feb 06, 2009 2:11 pm, editata de 1 ori (Motiv : a)

1

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de mod Joi Ian 22, 2009 6:10 pm

ok. o sa aduc la cunostinata conducerii facultatii si a administratiei IMST-ului. din cate stiu eu, fumatul in locuri publice este interzis prin lege.

mod
Vizitator


Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de zugly Joi Ian 22, 2009 7:19 pm

Treaba nu e chiar asa..eu nu sunt fumator dar tot in legea aia se vb de o delimitare a spatiului.Mie asa mi se pare corect pt ca asa e si in strainatate! Solutia nu e nici amenda(dupa ce ca studentii nu stau prea bine cu banii), iar faza cu scaderea notei ar intra in programul de stiri al presei Smile)

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty legislatie

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 22, 2009 10:37 pm

Legislatia in vigoare o gasiti la adresa urmatoare

http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legi_anti_fumat_public.php#antifumat_ro

Oricum, fumatul e permis doar in spatii special amenajate in institutii publice (vezi in lege ce categorii sunt), dar nu se specifica obligativitatea acestora de a amenaja astfel de spatii.

Deocamdata in POLI / IMST nu sunt astef de spatii, Asa ca...FUMAT PAUZA!

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 06/01/2009

https://studforum.1forum.biz

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de zugly Vin Ian 23, 2009 9:55 am

Normal ar fi sa se faca unele lucruri chiar daca legea nu te obliga!
Daca am avea un sistem de legi puteric am fi mult mai sus ca tara
...oricum in facultate se fumeaza in continuare in disperare fara nici un stres fie ca sunt studenti fie ca sunt profesori(nu am vazut multi dar fumeaza), iar daca conducerea nu le-a delimitat un spatiu si l-au delimitat singuri culoarul dintre cd-uri si cf-uri.
Dumneavostra profesorii visati sa aduceti macar o mica parte din ceea ce ati vazut "afara", dar nu preluati si chestiile esentiale ale unei institutii bine echilibrate.
Nu sunt fumator (am fost dar m-am lasat de 1 an de zile), deci nu suport fumul de tigara, dar nu ma impiedica sa ii sustin pe cei cu acest viciu pentru ca ai si ei drepturi (chiar daca legea nu obliga!!...ar fi obligat daca era vorba de o noua taxa sau altceva ca sa ne mai jecmaneasca).

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de 1 Vin Ian 23, 2009 1:26 pm

a


Ultima editare efectuata de catre Miezu_eu in Vin Feb 06, 2009 2:12 pm, editata de 1 ori (Motiv : a)

1

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de zugly Vin Ian 23, 2009 2:35 pm

Da Miezule numai sa intre cineva din conducere si sa citeasca posturile noastre; d-nul prodecan Dobrescu a zis ca v-a accesa forumul. Il asteptam cu un mesaj, ceva...orice

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de Admin Vin Ian 23, 2009 6:33 pm

In ceea ce priveste problema fumatului in facultate am transmis deja mesajul vostru administratorului IMST (d-na Georgescu Luminita). Oricum, in unele tari din Europa (vezi Franta, Germania, Italia -fumatul e total interzis in spatii publice, iar in unele dintre ele inclusiv baruri si discoteci, iar toata lumea se conformeaza iar numarul fumatorilor a scazut semnificativ.

Pentru mai multe comnetarii pe aceasta tema, si a vedea si alte opinii ce ar fi sa incercati pe un google "fumatul in Europa, fumat in Franta, etc)

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 06/01/2009

https://studforum.1forum.biz

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de zugly Vin Ian 23, 2009 8:57 pm

Adminule , eu am fost in Franta mai precis in Lyon si scoala avea spatiu bine delimitat unde fumau atat studentii cat si profesorii.Am vazut cu ochii mei si nu vb din filme. Daca nu te conving atunci cand voi ajunge in orasul natal voi cauta pe inregistrarile de acolo si iti voi scoate cateva poze!

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de Tiberiu DOBRESCU Sam Ian 24, 2009 10:59 am

Salutare!

Felicitari! Adminule (Sl.dr.ing Dorel ANANIA pentru cei care inca nu te-au depistat)

Imi cer scuze pentru intarziere dar vreau sa va asigur ca in fiecare zi dupa ce imi citesc mailurile si imi deschid messul citesc si postarile voastre pe acest forum. Va reamintesc programul meu de la Decanat: de luni pana vineri intre orele 7.45-14.00.

In ceea ce priveste fumatul as apela la simtul civic al fiecarui individ din aceasta facultate, la respectul reciproc. Eu consider ca intr-o institutie de invatamant superior avem de-a face cu oameni din elita unei societati. Si pe mine ma deranjeaza fumatul in spatiul public. In ceea ce ma priveste am incercat sa-i atentionez pe studentii si profesorii care fumeaza in incinta facultatii dar rezultatele nu sunt seminficative (am sa insist, nu sunt adeptul amenzilor). Se pare ca anunturile de pe peretii facultatii nu sunt suficiente. Am sa supun conducerii facultatii crearea unui spatiu pentru fumatori.

Am sa incerc sa raspund sugestiilor si intrebarilor dumneavoastra.

BAFTA IN SESIUNE!

Tiberiu DOBRESCU

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 55
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de 1 Dum Ian 25, 2009 9:34 pm

a


Ultima editare efectuata de catre Miezu_eu in Vin Feb 06, 2009 2:12 pm, editata de 1 ori (Motiv : a)

1

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/01/2009

Sus In jos

Fumatul in Facultate!!! Empty Re: Fumatul in Facultate!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum