Studenti R.I. si M.U.S.P.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sugestie Forum

3 participanți

In jos

Sugestie Forum Empty Sugestie Forum

Mesaj Scris de zugly Lun Ian 19, 2009 5:39 pm

Rog moderatorul sa modifice titlul forumului mai sunt si cei de la RI si nu vrem sa ne simtim marginalizati Twisted Evil

Si in <title></title> la fel!

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Sugestie Forum Empty Re: Sugestie Forum

Mesaj Scris de barktooth Mar Mar 30, 2010 7:34 am

As vrea sa fac niste comentarii cu privire la noul topic deschis de Admin in sectiunea Absolventi (scriu aici, fiindca aici e rubrica de sugestii si reclamtii forum):
- mai era un topic, "unde lucreaza absolventii nostri"; cred ca sunt cam redundante;
- poate ca profesorii urmaresc forumul, poate ca nu, nu ma incalzeste cu nimic; exista un fapt concret: activitatea pe forum este slaba; eu scriu, dl. Ciupitu scrie, si cam atat; andra a mai scris, dar ea este de la MUSP, si majoritatea discutiilor de aici sunt despre RI; zugly nu a mai scris de mult; si in rest, interlocutori ocazionali; e oarecum un cerc vicios: nu se scrie fiindca nu prea sunt subiecte, si nu prea sunt subiecte fiindca nu se scrie; sunt convins ca studentii au multe nemultumiri, multe nelamuriri, si, in general, multe de spus; dar bineinteles ca multi, la inceput, au fost mai rezervati cu privire la forum, fiindca era nou, si au asteptat sa vada cam cu ce se mananca, iar lipsa de activitate i-a dezamagit; acestea cred eu ca sunt motivele pentru care nu prea exista activitate; si acum, o solutie, care mi se pare cea mai la indemana, este ca profesorii sa isi manifeste in mod vizibil prezenta aici (nu neaparat ca sa intre in polemici sau in discutii derizorii, ci doar ca, prin simpla lor prezenta, sa arate studentilor ca ii aude cineva); se gaseste ce sa zica, daca vor sa faca vreun anunt ("saptamana viitoare mergem cu studentii in fabrica X, cine vrea sa participe", de exemplu), o parere (de exemplu la discutia despre planurile de invatamant, care a fost mai serioasa, sau pe ici, pe colo, nu se poate sa nu aiba ceva de spus din cand in cand), sa ceara parerea studentilor despre cursurile pe care le predau sau despre alte lucruri; in fine cam asta e ideea: scopul principal ar fi nu neaparat sa isi faca auzita parerea (si asta e important, fiindca o fi forum al studentilor, dar este adresat si profesorilor, si nu e ok sa vorbim singuri), ci sa incurajeze prezenta studentilor aici (asta daca intereseaza pe cineva acest lucru, desi parca vad ca atitudinea generala este ca "lasa, bai, ca eu am alte lucruri mai importante, astea sunt copilarii, ce, nu merge facultatea fara forum?" - imi pare rau, asta este impresia mea);
- nu stiu cat de eficient ar fi acest feedback cu locurile de munca ale absolventilor, fiindca foarte putini lucreaza in robotica, si apoi, pentru un feedback corect, ar trebui sa raspunda un numar cat mai mare de absolventi, ceea ce ma indoiesc (este doar o observatie, nu spun ca topicul nu are ce cauta, sau ca de ce a fost pus).

PS: Andra, erai foarte entuziasta. Acum, dupa aproape un an, cum vezi lucrurile? (daca tu crezi ca impresiile tale vor fi mai concrete dupa incheierea anului, oricum sunt curios cum ai trait primele doua semestre de facultate).

barktooth

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 39
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Sugestie Forum Empty Re: Sugestie Forum

Mesaj Scris de zugly Mar Mar 30, 2010 3:26 pm

Te salut barktooth! Mai scriu si eu pe aici...cand cred ca este nevoie. Stiu sigur ca d-nul prodecan Tibi Dobrescu se uita periodic pe site - lucru de apreciat - .
Problema consta atat in absenta dialogului din partea studentilor cat si in cea a profesorilor. Sunt o gramada de lucruri de discutat si analizat (fara ca nimeni sa se simta jignit).
Situatia site-ului de care vb Andra a ramas la fel. Parerea mea ar fi sa te ocupi de site-ul catedrei (acolo nu ai nici o piedica - am auzit de tine si stiu ca ai contactat persoanele necesare). Construieste un cms bun si fiabil pentru cantitatea de informatie de acolo sau daca nu ia unul open-source (Drupal, Joomla, pana si clasicul wordpress merge adaptat).
Sa auzim numai de bine.

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Sugestie Forum Empty Re: Sugestie Forum

Mesaj Scris de Admin Mar Mar 30, 2010 8:56 pm

In mare aveti dreptate, dar nimeni (fie el student sau profesor) nu poate fi obligat sa scrie sau sa raspunda pe forum.
Eu am deschis un topic prin care sper sa obtinem un feedback de la dumneavoastra. Ne intereseaza domeniile in care va desfasurati activitatea indiferent de specializarea absolvita.

Cat priveste subiectele de pe forum astept si propunerile dumneavoastra. (atat pentru subiecte noi cat si pentru modificarea celor existente)


Admin

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 06/01/2009

https://studforum.1forum.biz

Sus In jos

Sugestie Forum Empty Re: Sugestie Forum

Mesaj Scris de zugly Mier Apr 14, 2010 3:31 pm

Se poate reveni la tema initiala a forumului? Era mai "serioasa". Multumesc

zugly

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/01/2009

Sus In jos

Sugestie Forum Empty Re: Sugestie Forum

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum